Rýchly kontakt
+421-56-668 05 01
deutschmann@deutschmann.sk

Poništová pre HN: Keď sú doklady v poriadku, nemáte sa čoho báť

29.3.2010


Rozhovor. Miriam Poništová, riaditeľka DeutschMann Internationale Spedition, aj o čestnosti podnikateľov a profesionalite úradníkov, pre HN:
Poništová pre HN: Keď sú doklady v poriadku, nemáte sa čoho báť
Strpčiť život firme aj daňovému úradu môže situácia, ak niekto špekuluje nad rámec zákona alebo ak "daňovák“ či podnikateľ neovláda zákony.

V tomto roku sa daňové úrady opäť zamerajú aj na DPH, ktorá sa zrejme najviac týka špedičných firiem. Stretli ste sa už s týmto typom kontroly? 
Áno. U nás sa často preveruje DPH, pretože mávame nadmerné odpočty. Zamestnanci daňových úradov boli u nás už aj preto, lebo preverovali iné podnikateľské subjekty. Buď išlo o našich klientov, ktorým zabezpečujeme prepravu, alebo o našich dodávateľov. Kontrolovali, či sa faktúry, ktoré vydali, zhodujú s našimi doručenými a s platbami, či všetko "sedí“, ako má. Je to však bežné, ide o štandardné kontroly. My našim klientom zabezpečujeme prepravu tovaru a daňoví úradníci zase pomáhajú podnikateľom správne odvádzať dane. 

Daňová kontrola je pre mnohých strašiakom. 
Nepovedala by som, že strašiakom. Teda určite nie pre tých, čo majú "papiere“ v poriadku. Beriem to tak, že aj túto prácu musí niekto robiť. Domnievam sa, že niektorí podnikatelia daňové kontroly príliš dramatizujú. Ak mám všetky doklady v poriadku, prečo sa báť? Je jasné, že ak niekto zamestnáva ľudí nelegálne, ak zle odvádza DPH, ak podniká v rizikovej oblasti, a teda robí "všelijaké“ zvláštne operácie, ak niečo skrýva a daňovému úradníkovi to nie je jasné, tak musí prísť na to, čo nie je v poriadku. 
Dnes je problémom podnikateľská etika. Ak by totiž každý z nás robil svoje obchody čestne, nemuseli by nás na to z médií denne upozorňovať. Poznám veľa takých, ktorí majú tiež tento názor. Ak by neboli podvody, neboli by potrebné ani kontroly. Navyše denne počúvame správy o odhaleniach podvodov. 

Kedy sú užitočné a kedy, naopak, strpčujú podnikateľom život? 
Kontrolný mechanizmus má zabezpečiť, aby sa dodržiavali zákony, odvádzali dane tak, ako to má byť. Zamestnancov daňových úradov vyslaných na kontrolu vnímam ako niečo, čo je súčasť podnikateľského života. Osobne som sa nestretla s tým, že by mi strpčovali život. Možno je to tým, že som sa ako konateľka našej špedičnej firmy stretla s ústretovými ľuďmi, ktorí si robili len svoju prácu a robili ju so znalosťou veci. Navyše doklady máme v poriadku, nemávame žiadne "optimalizačné faktúry“, nemáme sa čoho obávať. 

Daňové zákony sa neustále menia. Podnikatelia môžu niekedy neúmyselne niektorú z povinností zanedbať, ale aj inak si vykladať znenie zákona. Nemusia sa so zamestnancom daňovej kontroly zhodnúť. Stretli ste sa s takými situáciami? Ako ste ich riešili? 
Spoliehame sa na nášho daňového poradcu, ktorý sa vo firme profesionálne stará o naše daňové povinnosti. Je to aj preto, aby sme popri podnikaní boli schopní zachytiť každú zmenu a zapracovať ju do našich dokladov. Myslím si však, že každý by sa mal venovať tej oblasti, v ktorej je profesionál. Povedzme, že ja som dobrá vo vedení firmy a náš daňový poradca sa vyzná v oblasti daní. Túto parketu preto prenechávam jemu. Práve preto som sa pri výklade zákonov medzi kontrolórom a nami nestretla s nejakými konfliktmi.

Helena Kokolová, 29.03. 2010

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-41989060-ponistova-pre-hn-ked-su-doklady-v-poriadku-nemate-sa-coho-bat



Nájdete nás na Facebooku

Zatvoriť

Vyhľadajte si obchodníka vo vašom okolí

Zvoľte jazyk, v ktorom chcete komunikovať: