DeutschMann® Rallye Trebišov: Dva ročníky, dvaja víťazi, pribudne tretí?

5.8.2019

16 DM Rallye

rallye vyhodnotenie

Za nami sú dva pekné ročníky DeutschMann® Rallye Trebišov a o necelý mesiac si do archívu pripíšeme tretí v poradí. Pozrime sa na vybrané štatistiky z uplynulých ročníkov tejto v podstate stále novej súťaže.

DeutschMann® Rallye Trebišov si od prvého ročníka drží stabilný dátum, ktorým je posledný augustový víkend, resp. prvá septembrová sobota. Nemení sa ani umiestnenie riaditeľstva, servisu a slávnostného štartu a cieľa súťaže. A rovnako sa nemenia ani organizátori – Auto Klub Košice a spoločnosť DeutschMann®. Čo sa mení, to sú súťažné trate a posádky.
   Prvý ročník sa uskutočnil 1.-2. septembra 2017. Organizátori pripravili dve trate so šiestimi rýchlostnými skúškami s celkovou dĺžkou 90 km. Veľká škoda bola, že zoznam prihlásených obsahoval len 35 súťažných posádok, čo pri toľkej príprave sklamalo oboch organizátorov, ale nevedeli s tým nič viac spraviť. Do súťaže napokon odštartovalo 35 z nich, pričom 27 posádok patrilo pod Majstrovstvá Slovenska, 6 pod Slovenský rally pohár a dve dvojice pod Rally školu. Okrem slovenských pretekárov nechýbali ani českí a poľskí jazdci a spolujazdci. Za volant si sadla aj jedna žena a to Michaela Debnárová. Ženské pohlavie zastupovalo aj šesť spolujazdkýň.
   Priebeh súťaže bol viacmenej bezproblémový. Nedošlo k žiadnej väčšej havárii alebo ku zraneniu. Prvé tri miesta si presne podľa počtu vyhratých rýchlostných skúšok podelili tri posádky. Absolútnymi víťazmi sa stali Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Forde Forcus WRC s tromi víťazstvami v RS. Druhé miesto s dvomi víťazstvami v RS si odniesli Martin Koči s Filipom Schovánkom na Škode Fabia R5 a tretie miesto s jednou vyhratou skúškou získali Grzegorz Grzyb s Jakubom Wrobelom na Škode Fabia R5. V Slovenskom rally pohári boli najrýchlejší Roland Pecuch s Viktóriou Dudášovou na Lade 2107. Do cieľa celkovo došlo 26 posádok.
   O rok neskôr bola rally v Trebišove ešte zaujímavejšia, nakoľko do programu bol zaradený aj mestský okruh priamo v meste. Súťaž mala celkovo 10 rýchlostných skúšok na 4 tratiach s dĺžkou 94 km. Zoznam prihlásených v roku 2018 obsahoval 49 súťažných posádok, čo bol už naozaj veľmi príjemný počet. Pred štartom sa ešte tri dvojice ospravedlnili, takže konečný počet bol 46 posádok – z toho 33 v MSR, 12 v SRP a jedna posádka Rally školy. Počet žien sa ani na druhom ročníku nezmenil a to jedna jazdkyňa a šesť spolujazdkýň.
   Súťaž bola náročná na techniku i pre posádky. Viac rýchlostných skúšok prinieslo aj viac odstúpení, dokonca aj niekoľko havárií, našťastie všetky bez ohrozenia zdravia. O náročnosti hovorí aj počet odstúpených, ktorých sa nazbieralo až dvanásť. Absolútne prvenstvo si vybojovali Martin Koči s Radovanom Moznerom, za ktorými skončili Grzegorz Grzyb s Boguslawom Browinskim a Peter Gavlák s Emilom Horniačkom, všetky tri posádky na Škode Fabia R5. Medzi poháristami boli najrýchlejší Rudolf Domby s Rolandom Neugebauerom na BMW 318.

Už teraz sa tešíme na to, kto ďalší sa zapíše do histórie DeutschMann® Rallye Trebišov, ktorej tretí ročník sa uskutoční 30.-31. augusta 2019. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na webstránke organizátora trebisov.rallye.sk.